Na terenie Polski cały czas normalnym widokiem są szpalery drzew rosnących przy drogach, które cieszą oko, spełniając jednocześnie inne funkcje, np. sanitarne – jako swoisty ekran akustyczny. Jednak z wielu stron słyszymy głosy mówiące o tym, że drzewa w pasie drogowym stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i dlatego te rosnące powinny zostać usunięte, a nowe powinny być sadzone z zachowaniem bezpiecznej odległości. Warto więc przypomnieć, które przepisy prawa w tym zakresie determinują działania zarządców dróg oraz organów administracji odpowiedzialnych za ochronę zieleni.

Zastanawiając się, które reguły należy brać pod uwagę, na samym początku trzeba przypomnieć, że zgodnie z postanowieniami art. 1 Ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (DzU z 2021 r. poz. 1376 ze zm.): Drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Jeżeli zatem konkretnej drodze nie nadano statusu drogi publicznej, to może być ona traktowana co najwyżej jako droga wewnętrzna. W takim przypadku różnica jest zasadnicza, gdyż do dróg wewnętrznych co do zasady nie stosuje się rozwiązań określających warunki ko...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?