Róże (rodzaj Rosa) w stanie naturalnym występują na półkuli północnej, głównie w strefie klimatu umiarkowanego. W Europie można spotkać ok. 30 rodzimych gatunków, a w Polsce ? 16.

Róże można zaklasyfikować jako gatunki kalcyfilne, termofilne i heliofilne. Występują powszechnie na miedzach, leśnych polanach, w rowach, w śródpolnych zadrzewieniach, na przydrożach i nasypach kolejowych. Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność odmian, feerię barw i kształtów kwiatów, bogactwo pokroju licznych grup, a także szerokie możliwości zastosowania, wydaje się, że skromne dzikie róże nie są w pełni doceniane jako rośliny ozdobne. Tymczasem, podobnie jak wiele innych gatunków krzewów, one mogą stanowić wartościowy element nasadzeń zarówno w zieleni miejskiej, jak również na terenach niezurbanizowanych.

Różne zastosowania

Ze względu na różny sposób wzrostu, kwitnienie i owocowanie stosuje się rozmaite gatunki. Wszystkie rodzime róże mogą być wykorzystywane do zalesienia i określane są jako domieszkowe lub biocenotyczne. Efekt dekoracyjny tworzą nie tylko kwiaty, ale także ładne i barwne pseudoowoce, gęste ulistnienie i kolczaste pędy.

Znaczenie biologiczne i ekologiczne róż w środowisku miejskim jest duże i znane. Gęste krzewy stwarzają korzystny mikroklimat, są ostoją dla fauny, a kolce pędów stanowią ochronę dla drobnych zwierząt, zwłaszcza owadów i ptaków przed większymi zwierzętami. Kwiaty są pożywien...