Jednym z najważniejszych zadań, a także przedsięwzięć władz samorządowych po zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w roku 2012 było podołanie nowym wyzwaniom z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi. Mowa o profesjonalnym zarządzaniu gospodarką odpadami komunalnymi na terenie poszczególnych gmin. To również obsługa i zorganizowanie systemu administracyjnego. Nowością było też m.in. utworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wyzwań było naprawdę sporo.

Na szczęcie dzięki dobrej współpracy sąsiadujących ze sobą gmin, a co za tym idzie, dzięki wielu spotkaniom poświęconym tematowi gospodarowania odpadami narodził się pomysł powołania do życia Związku Międzygminnego z siedzibą w Nowej Soli. I tak też się stało. Pełna nazwa Związku została wymyślona wspólnie – jest to Związek Międzygminny „Eko-Przyszłość” z siedzibą w Nowej Soli. Związek został zarejestrowany w rejestrze związków międzygminnych 28 czerwca 2012 roku. W jego skład weszło 13 gmin z trzech powiatów, tj. nowosolskiego, wschowskiego oraz zielonogórskiego. W roku 2022 Związek powiększył się o gminę Głogów, położoną na terenie powiatu głogowskiego. To oznacza, że dziś Związek zrzesza 
14 gmin. 

Praca organizacyjna

Pierwsze posiedzenie Zgro...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?