Ekologiczne i ekonomiczne korzyści z wytwarzania kompostu

Produkty nawozowe wytwarzane z bioodpadów są szansą na osiągnięcie przez nasz kraj zakładanych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. To także okazja dla ich wytwórców i sprzedawców, którzy, włączając aktywny marketing oraz reklamę swoich produktów, mogą uzyskać satysfakcjonującą cenę z ich sprzedaży.

Regulacje Unii Europejskiej, a dokładniej zmiana ramowej dyrektywy odpadowej (dyrektywa 2008/98/WE), wprowadzają nowe cele dotyczące osiągnięcia m.in. 55% recyklingu odpadów komunalnych do roku 2025, 60% recyklingu do roku 2030 i 65% do roku 2035. Na obecnie funkcjonującym rynku surowców wtórnych znaczna część opakowań wykonanych z tworzyw i opakowań wielomateriałowych nie może znaleźć odbiorcy, który umożliwi skuteczny recykling materiałowy tych frakcji. Przy takim układzie osiągnięcie założonych poziomów recyklingu we wskazanych ramach czasowych może udać się jedynie poprzez wytworzenie z selektywnie zebranych bioodpadów wartościowego kompostu o właściwościach nawozowych. Taki zabieg, poza pożądaną utratą statusu odpadu, pozwala również na uzyskanie użytecznego produktu handlowego, którego obrót może przynieść korzyści ekonomiczne i środowiskowe.

Kompost w połowie RIPOK-ów

Obecne dane ministerialne publikowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że istnieje około 70 polepszaczy glebowych i około 15 nawozów...