Robert Zubkowicz

Trawniki są jedną z najdroższych inwestycji w architekturze krajobrazu. Jedynie kwietniki i rabaty przewyższają je kosztami. Przyczyniają się do tego prace związane zarówno z zakładaniem trawników, jak i z późniejszą ich pielęgnacją.

Istnieje kilkanaście sposobów zakładania trawników, ale w Polsce najpopularniejsze są trzy z nich (powstaje tak 99% trawników). Można wyróżnić trawniki z siewu (90%), rolowane z folii (6%) i rolowane z gruntu (3%). We wszystkich przypadkach przygotowanie gruntu jest takie same, a każdy trawnik posiada zarówno wady, jak i zalety.
Trawnik z siewu jest najtańszy, ale po wysianiu prawie przez miesiąc nie można na niego wchodzić. Można go użytkować dopiero, kiedy po wyrośnięciu na wysokość 8-10 cm skosimy trawę.
Trawnik rolowany z folii uprawiany jest na gruncie nieprzepuszczalnym. Jego zaletą jest natychmiastowy efekt – od razu po rozłożeniu uzyskujemy piękny zielony trawnik. Po pewnym czasie mogą pojawić się wybrzuszenia i wypadanie traw, czego przyczyną jest zbyt obfity system korzeniowy powodujący podnoszenie się pasa trawy od góry. By temu przeciwdziałać, należy co jakiś czas wałować trawnik. Warto pamiętać, że rolek trawnika z folii nie można transportować na duże odległości. Jest to spowodowane tym, że delikatne liście młodej trawy mogą szybko ulec zniszczeniu, poza tym duża waga rolki czyni transport mało opłacalnym. Wadą takiego trawnika jest też wysoka cena.
Trawnik rolowa...