Jan Łukaszkiewicz

Gładka, trawiasta powierzchnia szmaragdowej barwy bez wątpienia może stanowić prawdziwą ozdobę miasta. Dobrze utrzymany trawnik jest powodem do dumy. Staje się tłem i spaja w jedną całość pozostałe elementy przestrzeni.

Poza zaletami czysto estetycznymi trawnik wpływa bardzo korzystnie na mikroklimat, m.in. dlatego, że poprzez intensywne parowanie zwiększa wilgotność powietrza w swoim otoczeniu (w ciągu godziny darń wyparowuje ok. 150 g wody z 1 m²). W trakcie upalnych dni wpływa na obniżenie temperatury powietrza przy gruncie o ok. 5-7°C w trakcie upalnych dni. Trawnik zmniejsza też amplitudy temperatur gleby pomiędzy dniem i nocą, obniża natężenie hałasu o kilka decybeli i oczyszcza powietrze, eliminując kurz i zanieczyszczenia przemysłowe.
Anglia powszechnie jest znana z pięknych trawników. W kraju tym, dzięki wielowiekowej tradycji, kultura uprawy trawników osiągnęła bardzo wysoki poziom. Wizja posiadania idealnie gładkiego, „angielskiego” trawnika, przywodzącego na myśl puszysty dywan, jest kusząca, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z licznych trudności związanych z założeniem i utrzymaniem takiego trawnika. Każda pora roku niesie ze sobą konieczność stosowania zabiegów niezbędnych do utrzymania murawy w dobrym stanie. Największa intensywność prac z tym związanych przypada jednak późną wiosną i latem. Największego znaczenia w tym czasie nabiera podlewanie. War...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?