Zasoby energii wiatrowej nie są równomiernie rozmieszczone na obszarze kuli ziemskiej. Pojawia się więc uzasadniona konieczność „efektywnego transportu” energii wiatru z terenów w nią obfitych do innych miejsc, gdzie ze względu na warunki klimatyczne ewentualne inwestycje w zakresie instalacji infrastruktury turbin wiatrowych byłyby ekonomicznie nieuzasadnione.

Praktycznie tylko kilka regionów na świecie może efektywnie rozbudowywać i wykorzystywać infrastrukturę energetyczną opartą na tej formie odnawialnej energii przy kosztach porównywalnych z obecnie konkurencyjnymi, konwencjonalnymi metodami wytwarzania energii elektrycznej. Przykładowo w Ameryce Płn. regiony północno-wschodniego wybrzeża (Atlantyk) i północno-zachodniego wybrzeża (Pacyfik) charakteryzują się najlepszym uwarunkowaniem klimatycznym – są miejscem występowania najkorzystniejszych energetycznie prądów powietrznych1-3. Do obszarów tych można zaliczyć również tereny położone przy największych zbiornikach wodnych kontynentu – Quebec i Labrador.

Magazynowanie energii wiatru – produkcja wodoru
Jednym z ograniczeń rozwoju energetyki wiatrowej jest również zmienność siły i kierunku wiatru, związana ze skomplikowanym wpływem czynników klimatycznych. Turbiny wiatrowe większość energii generują zwykle nocą – w czasie najintensywniejszych ruchów powietrza w atmosferze, podczas gdy zapotrzebowanie energetyczne ludności jest zazwyczaj n...