Nie da się skutecznie zarządzać gospodarką odpadami w gminach, jeśli nie przyjmiemy, że potrzebna jest do tego określona strategia, w ramach której realizujemy poszczególne cele i priorytety. Jako praktyka nurtuje mnie zagadnienie zarządzania strategicznego w systemach gminnych tą gospodarką. Warto poddać analizie wpływ decyzji i działań podejmowanych przez operatorów systemu na cele stawiane zrównoważonej gospodarce odpadami, która poprowadzi nas w kierunku gospodarki cyrkularnej. 

Są gminy, w których bioodpady zbierano już ponad dziesięć lat temu, ale większość zaczęła je zbierać dopiero po 2019 roku. Dlaczego w niektórych powstawały PSZOK-i, a w innych nie funkcjonują one do dziś? Dlaczego jedne przyjęły na siebie obowiązek wyposażenia nieruchomości w odpowiednie pojemniki, a inne pozostawiły to ich właścicielom? Dlaczego niektóre decydowały się budować instalacje, a inne nie? Które z nich lepiej zarządzają swym systemem, skoro już wiele lat temu miały własną wizję i sformułowaną strategię jego funkcjonowania, i jak wiele zmian w niej dokonali? 

Polityka zaburza priorytety

System gospodarowania odpadami w każdej gminie to nie tylko raz ustalony sposób organizacji gospodarowania odpadami, ale też byt, który żyje, rozwija się lub kurczy, podąża za zmianami, gdy nim sterujemy, i wyrzuca nas na manowce, gdy go zaniedbuje...