Grupa KOM-EKO walczy o wyższe poziomy recyklingu
Rozpoczęty 2025 rok rzuca wyzwanie firmom gospodarującym odpadami. Chodzi przede wszystkim o osiąganie coraz lepszych poziomów recyklingu.
Mając na względzie, iż wciąż około połowa odbieranych w Polsce odpadów komunalnych to odpady zmieszane, wymagany do osiągnięcia recykling odpadów komunalnych na poziomie minimum 55% uznać można za bardzo ambitny. Kolejne cele stawiane na przyszłe lata (m.in. 60% w roku 2030 i 65% w 2035 roku) coraz śmielej w branży określa się jako nierealne do osiągnięcia.
Wymiar ekologiczny i finansowy
Poziomy recyklingu mają swój wymiar ekologiczny, ale równie istotny jest związany z nimi aspekt finansowy. Ich nieosiągnięcie oznacza dotkliwe kary finansowe zarówno na poziomie gmin, jak i dla przedsiębiorców. Z dużym prawdopodobieństwem będą one również skutkowały zwiększeniem kosztów ponoszonych przez mieszkańców w związku z zagospodarowaniem wytwarzanych przez nich odpadów.
Grupa KOM-EKO, od 30 lat działająca w branży odbioru i zagospodarowania odpadów, planowo i systematycznie podejmuje działania mające ją przybliżyć do osiągnięcia wymaganych prawem poziomów recyklingu.
Przykładem takich działań jest uruchomienie w Lublinie w sierpniu 2022 r. przez spółkę EKOPAK nowoczesnego zakładu sortowania odpadów i odzysku surowców wt&oacut...