Czy możliwe jest osiągnięcie przez gminy wymaganych poziomów recyklingu? Gdzie gminy mogą lub powinny szukać na to szansy? Czy bioodpady to jedyna nadzieja na podniesienie wymaganych poziomów recyklingu?

Od 2013 r. gminy zaczęły tworzyć systemy gospodarowania odpadami komunalnymi, obejmując nimi wszystkich mieszkańców. Oprócz jednego z podstawowych zadań, jakim jest odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców oraz ich zagospodarowanie, gminy są zobowiązane osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości określonej w art. 3 ust. 1 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2024 r. poz. 399, dalej: u.c.p.g.).

Poziomy nieosiągalne?

Poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych obliczany jest jako stosunek masy odpadów komunalnych przygotowanych do ponownego użycia i poddanych recyklingowi do masy wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Nie wlicza się do tego odpadów budowlanych i rozbiórkowych, stanowiących odpady komunalne, ani zużytych opon samochodowych. Instrukcję do obliczania poziomów recyklingu stanowi Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnyc...