Bez mieszkania nie ma planów
Kraje Unii Europejskiej dotyka problem braku mieszkań socjalnych, podobny jak na naszym rodzimym rynku. Jedynie Islandia może poszczycić się udaną polityką w tym zakresie. W pozostałych krajach liczba dostępnych lokali socjalnych stale maleje i dziś tylko 8% mieszkań w UE ma taki status. Tymczasem aż 67% Polek i Polaków uzależnia wszelkie decyzje życiowe od stabilnej sytuacji mieszkaniowej.
Mieszkanie odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka, a prawo do mieszkania zostało włączone do wielu obowiązujących regulacji legislacyjnych, również tych o znaczeniu międzynarodowym. Przykładem takim jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ z 1948 roku. Zgodnie z jej artykułem 25, każda osoba powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki mieszkaniowe. Nie zawsze jednak możliwe jest zapewnienie sobie samemu mieszkania. W takich sytuacjach pomoc świadczona jest przez państwo w postaci np. mieszkań socjalnych lub komunalnych. Termin „mieszkalnictwo socjalne” nie ma wspólnej definicji w całej Europie. Czasami odnosi się to do statusu prawnego właściciela, czasami do systemu najmu, czasami do sposobu, w jaki jest finansowany, a na koniec, w prawie wszystkich krajach, do docelowej grupy odbiorców.
Europejskie kontrasty
Analizując sytuację mieszkalnictwa socjalnego jako odsetek wszystkich zasobów mieszkaniowych w danym kraju, warto na początek wymienić te pa...