Cięcia drzew mają na celu utrzymanie starszych drzew w dobrej kondycji, ale często przeprowadza się je ze względu na bezpieczeństwo ludzi i ich mienia. Dobrze wykonany zabieg może drzewu pomóc, źle – doprowadzić nawet do jego powolnego zamierania.

V-kształtne rozwidlenia grożą rozłamaniem drzewa, a wrośnięta miedzy nimi kora jest powodem wystąpienia infekcji

Żaden rodzaj cięcia nie pozostaje dla drzewa obojętny. Stare drzewa nie są tak tolerancyjne na usuwanie gałęzi i konarów jak młode, dlatego też każde niecelowe działanie może okazać się dla nich tragiczne w skutkach. Przesadnie duża liczba usuniętych gałęzi może spowodować odwrotny do zamierzonego skutek: zamiast odbudować nową, silniejszą koronę, drzewo, aby nadrobić straty w produkcji asymilatów, wytworzy ciężkie konary wierzchołkowe, które w rezultacie często ulegają złamaniom.

Cięcia sanitarne
Starsze drzewa przycina się najczęściej w celach sanitarnych, prześwietlenia korony, jej podniesienia lub redukcji. W żadnym z tych przypadków nie powinno się usuwać więcej niż ¼ objętości korony drzewa.
Podczas cięć sanitarnych usuwa się gałęzie martwe, porażone przez szkodniki oraz wadliwie rozgałęzione (w kształcie litery V) i osłabione. Jedną z oznak osłabienia konarów drzewa są podłużne pęknięcia kory w miejscach wygię...