Jaki model polskiego ROP-u?
Kolejna odsłona dyskusji na temat rozszerzonej odpowiedzialności producenta pokazała, że nie każdy spór musi przesłaniać cel. Tym celem jest stworzenie sprawiedliwego ROP-u. Debata w Krajowej Izbie Gospodarczej uwidoczniła, że należy eliminować różnice stanowisk, bo jeszcze nigdy nie było tak blisko do stworzenia polskiej wersji ROP-u, choć różnice zdań między przedstawicielami producentów a resztą interesariuszy pozostają.
Dyskusja o rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla wprowadzających produkty w opakowaniach trwa od wielu lat i jak do tej pory nie przyniosła oczekiwanego efektu w postaci opracowania optymalnego, a jednocześnie sprawiedliwego modelu ROP-u, co w konsekwencji powoduje, że Polska jest na szarym końcu w Europie pod tym względem.
Ostatnie tygodnie przyniosły jednak nadzieję na to, że wreszcie powstanie dobrze dostosowany do krajowych warunków model rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Takie wnioski pojawiły się już 29 stycznia po spotkaniu przedstawicieli zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadowej z wiceministrą klimatu i środowiska Anitą Sowińską. Po tym spotkaniu jego uczestnicy podkreślali, że ministerialna propozycja zmierza do opracowania profesjonalnego i sprawnie obsługującego system modelu ROP, choć organizacje producenckie są jednak odmiennego zdania. Wskazują one...