W czasie debaty o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zorganizowanej przez Abrys pod koniec lutego br., przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska usłyszeli głosy nie tylko poparcia ze strony samorządowców i branży komunalnej, ale też ostrej krytyki, której autorami byli wprowadzający produkty w opakowaniach. Przy okazji spotkania z wiceministrą klimatu i środowiska, Anitą Sowińską, o najważniejszych obecnie problemach w branży rozmawiał Kamil Paczek.

Jakie będą najważniejsze założenia polskiego modelu rozszerzonej odpowiedzialności producenta?
Zbudujemy go na solidnych fundamentach, jakie stanowić będzie krajowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Na operatora polskiego systemu ROP chcemy wyznaczyć podmiot, który ma doświadczenie w realizacji projektów i koordynacji przepływów finansowych oraz zaplecze w postaci ekspertów. Podmiot taki będzie odpowiadał za nadzorowanie oraz kontrolę systemu i zostanie nim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ministerstwu Klimatu i Środowiska przypadnie rola regulatora – będziemy odpowiedzialni między innymi za przygotowanie aktów prawnych i prowadzenie procesu legislacyjnego. Wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym opracujemy klarowne kryteria do określenia stawek opłat w ROP-ie. To bardzo ważne, ż...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?