Klony należą do wyjątkowo bogatej w gatunki oraz odmiany grupy drzew i z powodzeniem stosowane są w miastach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W stanie naturalnym występuje ok. 150 gatunków klonów, z czego ponad połowa rośnie na terenie Chin. Wiele z nich ma oryginalny pokrój, ciekawą korę, atrakcyjne kwiaty i owoce, ale przede wszystkim rośliny te ceni się za dekoracyjne liście. Zwłaszcza teraz, jesienią, przyciągają uwagę spektakularnymi barwami w odcieniach czerwieni, purpury, pomarańczu i żółci.

W Polsce rosną trzy rodzime gatunki klonów: klon polny (Acer campestre), klon pospolity (A. platanoides) oraz klon jawor (A. pseudoplatanus). Pierwsze dwa są nietrudne w utrzymaniu i szeroko wykorzystywane do uprawy w miastach. Natomiast klon jawor jest wrażliwy na suszę i zanieczyszczenie powietrza, stąd jego zastosowanie ogranicza się do parków oraz ogrodów osiedlowych i przydomowych.

Obok gatunków krajowych istotną rolę w miejskiej florze odgrywają gatunki obce, tolerujące suszę, wysokie temperatury, zasolenie oraz ataki szkodników i chorób. Do najcenniejszych należą odmiany klonu jesionolistnego (A. negundo), gatunku sprowadzonego do Europy z Ameryki Północnej. Samego gatunku nie oferuje się w sprzedaży, bo jest mało dekoracyjny i przejawia cechy inwazyjności. Uprawia się go i wykorzystuje prawie wyłącznie na podkładki do szczepienia odmian. Innym, mniej znanym, ale wartym upowszechnienia gatunki...