O coraz modniejszej terapii z wykorzystaniem roślin rozmawiano w sierpniu na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym podczas III Konferencji Naukowo-Warsztatowej ?Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne?.

Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprosił na doroczną konferencję specjalistów zajmujących się hortiterapią, czyli stosunkowo młodą, aczkolwiek coraz popularniejszą dyscypliną nauki, koncentrującą się na wykorzystaniu roślin w procesach rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Choć zawód hortiterapeuty wciąż przez państwo traktowany jest mało poważnie, jego znaczenie dla profilaktyki zdrowia i leczenia człowieka powoli zaczyna docierać do opinii publicznej. Świadczyć może o tym choćby fakt pojawienia się studiów o takim kierunku, również na rynku zaczyna funkcjonować coraz więcej firm profesjonalnie zajmujących się wykorzystaniem roślin w medycynie czy fizjoterapii.

Wymagana zmiana prawa

Piotr Lewandowski z  Instytutu Budownictwa i Geoinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odpowiadał na pytanie, dlaczego mimo wzrastającego zapotrzebowania na usługi hortiterapeutyczne ciągle brak jest zrozumienia oraz woli politycznej dla formalnych uregulowań jej obecności w biznesie. Głównym problemem wydaje się brak sformalizowania zawodu hortiterapeuty, niewielkie jest nim także zainteresowanie ze strony takich instytucji jak PFRON. Odpow...