Kopenhaga: miasto wolne od CO2
Decyzje dotyczące polityki energetycznej od dawna nie są podejmowane wyłącznie na szczeblu państwowym, ale także na szczeblu lokalnym, co następuje zwłaszcza w krajach skandynawskich.
Najlepszym przykładem tego zjawiska jest Kopenhaga, która stawia przed sobą ambitny cel ? zamierza zostać pierwszą stolicą na świecie, której bilans emisji CO2 stanie się równy zeru. Cel ten miasto chce osiągnąć już w 2025 r., m.in. przez zastąpienie paliw kopalnych biomasą i energią wiatrową oraz zwiększenie efektywności energetycznej.
Kopenhaski system energetyczny
Kopenhaga jest zlokalizowana na dwóch wyspach: wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandii i części sąsiadującej wyspy Amager. Miasto liczy ok. 500 tys. mieszkańców ( liczba ta wzrasta o około tysiąca nowych miesięcznie), a region centralny, który zawiera kilkanaście innych gmin, to ponad 1,7 miliona mieszkańców1.
Kopenhaga wraz z 16 innymi gminami jest częścią tego samego systemu ciepłowniczego, zwanego regionalnym kopenhaskim systemem ciepłowniczym. Ciepło jest produkowane w elektrociepłowniach i kotłach ciepłowniczych oraz magazynowane w akumulatorach ciepła.
Zapotrzebowanie na ciepło w Kopenhadze w 98% pokrywa sieć ciepłownicza. Na rysunku 1 przedstawiono udział paliw używanych w 2013 r. w kopenhaskim regionalnym systemie ciepłowniczym, przy całkowitym zużyciu energii wynoszącym 34,5 PJ, co odpowiada 20...