Część polskich miast oblicza swój ślad węglowy. Dzięki temu wiedzą, ile emitują gazów cieplarnianych do atmosfery. Mają też w pełni zidentyfikowane obszary i procesy, które powodują największe emisje. Ale są też miasta, które obecnie nie planują takich obliczeń, uzasadniając to m.in. przyjętymi już planami ograniczenia emisji. 

W listopadzie 2022 r. Gdynia ogłosiła, że jako pierwsze miasto w Polsce obliczyła swój ślad węglowy w oparciu o wytyczne zawarte w „Global Protocol for Community-Scale Greenhouse Gas Emission Inventories”. Ten dokument został opracowany przez World Resources Institute, C40 Cities oraz ICLEI. Dzięki temu opinia publiczna dowiedziała się, ile w 2020 roku wyemitowano gazów cieplarnianych, czyli m.in. dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu, liczonych w ekwiwalencie CO2 (CO2e).

– Mając świadomość skutków postępujących zmian klimatu oraz ich przyczyn, Gdynia przystąpiła do inwentaryzacji miejskich emisji gazów cieplarnianych oraz zmierzenia śladu węglowego miasta. Realizacja tych działań pozwoliła na zidentyfikowanie obszarów i procesów skutkujących największą emisją CO2 w naszym mieście oraz uświadamianie mieszkańców w zakresie źródeł emisji CO2 i sposobów jej ograniczania – komentuje Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy z Urzędu Miast...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?