Łódź przygotowuje się do dużych zmian. W najbliższych latach dzięki unijnemu wsparciu centrum miasta czeka proces rewitalizacji. Nie będą to tylko remonty kamienic i ulic, ale także kompleksowe działania na rzecz polepszenia jakości życia oraz stworzenia dobrych warunków dla działalności gospodarczej i twórczej.

Rewitalizacja to coś więcej niż odnowienie budynków i wyremontowanie ulic.
To również kompleksowe działania społeczne, dzięki którym będzie można wspierać mieszkańców w lokalnej aktywności i radzeniu sobie z problemami. Niezmiernie istotne są również przyrodnicze aspekty rewitalizacji.

Cele działań rewitalizacyjnych w sferze środowiskowej to ochrona przyrody, zwiększenie efektywności energetycznej, usprawnienie gospodarowania wodą, poprawa jakości i dostępności usług ekosystemowych, zwiększenie udziału zrównoważonych form transportu, redukcja natężenia hałasu oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. Priorytetem jest zwiększenie ilości roślin i zorganizowanych terenów zieleni.

Dobry plan zmian

Nikt w Polsce nigdy nie przeprowadzał jeszcze tak wielkiego procesu rewitalizacji. Ścisłe centrum miasta zostało podzielone na 20 kwartałów, z których osiem wytypowano jako priorytetowe ? to głównie ich w najbliższych latach będą dotyczyć inwestycje z unijnym dofinansowaniem. Obejmują one remonty i modernizacje ponad 20 ulic i 80 budynków, w tym ważnych dla miasta zabytków.

W centrum...