Lokalizacja podstawą oceny oddziaływania na środowisko
Procedura oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) (ang. environmental impact assessment – EIA) należy do najważniejszych i najszybciej rozwijających się prewencyjnych instrumentów ochrony środowiska na świecie. Jest także jednym z zasadniczych narzędzi przeciwdziałania dalszej degradacji środowiska i pogarszaniu się jakości życia ludzi oraz zapobiegania stratom.
Głównym celem procedury dotyczącej ocen oddziaływania na środowisko jest zapewnienie, że planowane przedsięwzięcia/projekty, które mogą mieć duży wpływ na środowisko, są oceniane pod kątem ich potencjalnych skutków. Celem procedury OOŚ jest bowiem nierozłączne traktowanie ochrony środowiska i wszelkich procesów rozwoju gospodarczego i zagospodarowania przestrzennego dla zapewnienia harmonijnej koegzystencji człowieka i przyrody z równoczesnym poszanowaniem potrzeb rozwojowych i środowiskowych przyszłych pokoleń.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Procedura oceny oddziaływania na środowisko jest procesem, w którym systematycznie, kompleksowo i według ustalonych zasad zbiera się i analizuje określone informacje o planowanej/projektowanej aktywności gospodarczej oraz wyciąga wnioski dotyczące przewidywanych skutków tej aktywności dla środowiska, tworząc materiał bazowy do podejmowania decyzji przez właściwe władze lokalne. Proces OOŚ obejmuje całokształt pr...