Są to zmiany dotyczące racjonalizacji planowania przestrzennego a w szczególności ograniczania nadmiernego przeznaczania terenów pod cele budowlane. Jest to godne podkreślenia, gdyż często proces planowania przestrzennego sprowadza się do ?przygotowania terenu pod inwestycje?. Tymczasem racjonalne planowanie przestrzenne, uwzględniające założenia zrównoważonego rozwoju, powinno reglamentować zabudowę terenów.

Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego

Nowe przepisy znacząco rozszerzyły katalog zasad (wartości wysoko cenionych) w planowaniu przestrzennym. Zgodnie z art. 1 ust. 2 u.p.z.p., są nimi również:

  • zapewnienie udziału społeczeństwa w pracach nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz planem zagospodarowania przestrzennego województwa, w tym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej,
  • zachowanie jawności i przejrzystości procedur planistycznych.

Ustalając przeznaczenie terenu lub określając potencjalny sposób zagospodarowania i korzystania z terenu, organ waży interes publiczny i interesy prywatne, w tym zgłaszane w postaci wniosków i uwag, zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania terenu oraz do zmian w zakresie jego zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.

Warto zauważyć, że obowiązek ważenia interesu publicznego i inte...