Zainteresowanie biomasą wydaje się być ostatnio mniej dostrzegalne aniżeli jeszcze kilka lat temu. Widać to dobrze na przykładzie Polski, jednak w tym wypadku ma to duży związek z polityką energetyczną prowadzoną przez państwo.

Do czasu istnienia tzw. zielonych certyfikatów dopłaty do wykorzystywania biomasy na cele energetyczne były na tyle wysokie, iż opłacało się zaryzykować. Oznaczało to w wielu wypadkach modernizację dotychczas istniejących układów, a następnie walkę ze zjawiskami, o których mowa będzie w dalszej części artykułu. Pomimo wszystkich przeciwności biomasa wykorzystywana jest na cele energetyczne i nie wydaje się, aby miało to ulec zmianie.

Wartość opałowa i wilgotność

Definicji określających, czym tak właściwie jest biomasa spożytkowywana w energetyce, jest wiele. Różnią się one zwykle szczegółami, w zależności od organu wydającego dany dekret, rozporządzenie czy też ustawę. Generalizując, w kontekście energetycznym pojęcie to możemy rozpatrywać jako wszelką materię rośliną i zwierzęcą, która, ulegając degradacji, może służyć zarówno odzyskowi zgromadzonej w niej energii, jak i jej konwersji. Może być ona wykorzystywana do generowania zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej. Coraz więcej instalacji opartych jest również na jednej z technologii zgazowania, dzięki czemu uzyskiwany jest palny produkt lotny. Inną możliwością j...