W dniach 8-9 maja br. w Dębem koło Warszawy odbyło się Niemiecko-polskie sympozjum gospodarki odpadami pt. "Wdrożenie prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami". Organizatorem sympozjum był Instytut Transferu Technologii Ochrony Środowiska - ITUT e.V. przy współpracy Ministerstwa Środowiska, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu (OIGR), Polskiej Koalicji Przemysłowej na Rzecz Opakowań Przyjaznych Środowisku (EKO-PAK) i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Całość sympozjum można podzielić na dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy obejmował omówienie stanu prac nad nowymi uregulowaniami prawnymi związanymi z ochroną środowiska a drugi dotyczył praktycznych przykładów realizacji ogólnokrajowych systemów gospodarki odpadami w państwach zachodnich (Niemcy, Austria, Francja) oraz obejmował przykłady krajowych i zagranicznych działań w tym zakresie w skali lokalnej.
W trakcie sympozjum zostały zaprezentowane założenia działania spółek (ReEko - tworzonej przez OIGR i RekoPol - powołanej przez EkoPaK), które będą działać po wprowadzeniu ww. ustaw. Będą one wypełniać w imieniu producentów opakowań nałożone limity odzysku poszczególnych grup opakowań. Co może wydawać się trochę niepokojące to fakt, że wbrew przykładom zachodnim, na terenie Polski jeszcze przed ostatecznym ustaleniem poziomów odzysku powstają dwie konkurujące ze sobą organizacje. W sytuacji gdy stoimy dopiero na początku gruntownych przeobrażeń naszej gospodarki odpadami za...