Oleje odpadowe w systemie zbiórki i recyklingu
Zdecydowana większość olejów smarowych objęta jest obowiązkiem zbiórki i recyklingu ? odpowiednio 50 i 35% ich masy wprowadzanej na rynek przez producentów i importerów.
W ostatnim czasie szczególną uwagę branża zwraca na obejmowanie obowiązkami zbiórki i recyklingu kolejnych rodzajów środków smarnych oraz kwestię spójności stosowanej klasyfikacji produktów, która w znacznym stopniu wpływa na poziom obciążeń administracyjnych podmiotów rynku, a także na przejrzystość i przewidywalność całego systemu zbiorki i recyklingu.
W załączniku nr 3 do Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zmianie uległ rodzaj produktów podlegających obowiązkowi zbiórki i recyklingu. Obowiązkiem zostały objęte preparaty smarowe oraz płyny hydrauliczne hamulcowe. W opinii firm członkowskich Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), przy tak znacznym i skokowym zwiększeniu dotychczasowych obowiązków nie byłaby możliwa realizacja celu regeneracji 35% ilości środków smarnych wprowadzanych na rynek. To zaś groziłoby poważnymi perturbacjami na rynku organizacji odzysku, a co za tym idzie, również na rynku producentów i importerów środków smarnych.
Należy wskazać, że proponowane zmiany będą skutkowały w rzeczywistości podwojeniem dotychczasowego zakresu obowiązku odzysku i recyklingu, a to w konsekwencji spowoduje zwiększenie wysokości opłaty produktowej, do uiszczania któ...