Paliwa kopalne (nie) do zastąpienia
W celu wygenerowania energii elektrycznej niezbędne jest jej źródło. Może nim być podmuch wiatru lub nurt wody, które napędzają turbiny. Inną opcją jest wykorzystywanie reakcji jądrowych. Najczęściej jednak mamy do czynienia z czerpaniem energii chemicznej zawartej w paliwach kopalnych. W niniejszym artykule przedstawione zostanie zestawienie wielkości generowanej energii w zależności od regionu, w podziale na poszczególne rodzaje paliw oraz w połączeniu obu tych kryteriów.
Pierwsze z przedstawionych zestawień ukazuje ilość generowanej energii w podziale na regiony świata. Dane dotyczą okresu od 1995 do 2020 r., z krokiem wynoszącym pięć lat. Zostały one zawarte w tabeli 1, zaś wyrażone są w jednostce TWh.
Na podstawie przedstawionych w tabeli 1 danych wysnuć można kilka wniosków. Po pierwsze, zauważalny jest ogromny skok wytwarzania energii elektrycznej w przypadku Chin. Szczególnie dobrze jest to ukazane pomiędzy latami 2005 a 2010 oraz 2015 a 2020. Ma to bez wątpienia podłoże związane z intensywnym rozwoju przemysłu. Niestety, ma to również odzwierciedlenie w zużyciu paliw na cele energetyczne. Pomimo znacznego inwestowania w źródła odnawialne w Państwie Środka nadal dominuje wykorzystanie paliw kopalnych, a w szczególności węgla. Odnawialne źr...