W ostatnich latach nasila się moda na picie wody z kranu i narasta walka pomiędzy przedsiębiorstwami dostarczającymi wodę, wspieranymi przez ekologów, a producentami wody butelkowanej, którym wtórują producenci przeróżnych domowych filtrów i ?polepszaczy? wody z kranu. Przedsiębiorstwa wodociągowe nawołują ? pij wodę z kranu, bo zdrowa, tańsza, a opakowania nie zanieczyszczają środowiska. Producenci wody butelkowanej i filtrów twierdzą, że woda w kranie nie jest bezpieczna, nie zawiera cennych mikroelementów. A jak jest naprawdę? Bardzo różnie.

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, każdy z nas sam musi zainteresować się tym, skąd i jakiej jakości woda jest dostarczana do naszego domu. Ale to nie wszystko, bo nawet najlepszej jakości woda może być wtórnie zanieczyszczona w przyłączu i instalacji wewnętrznej, a nawet przez nas samych w wyniku zaniedbań i niewłaściwej eksploatacji armatury wodociągowej w mieszkaniu. Zdecydowana większość niezgodności z wymaganiami ma miejsce właśnie na tym ostatnim etapie dostaw wody.
Ustawa o samorządzie gminnym1 w art. 7 jako zadania własne gminy wymienia między innymi zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie zaopatrzenia w wodę. Powinny być one tak realizowane, aby zarówno w domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej typu szkoły, szpitale, miejscach pracy, hotele itp. wszyscy mieszkańcy i osoby czasowo przebywające w gminie miały zagwarantowany dostęp do w pełni bezpiecznej dla zdrowia i j...