Lato, które za nami, było wyjątkowo upalne w Polsce i w Europie. Nie przeżylibyśmy bez wody. Jakiej? Oczywiście z kranu. Polskie przedsiębiorstwa wodociągowe od kilku już lat regularnie promują produkowaną przez siebie wodę. Wydaje się, że wobec rosnącej świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia plastikiem, inicjatywy te odbierane są z coraz większym zrozumieniem.

Na początku tego roku Komisja Europejska zaproponowała regulacje mające poprawić jakość wody pitnej i zwiększyć dostęp do niej w miejscach publicznych. Przepisy mają wzmocnić pozycję konsumentów wobec dostawców. Będą oni zobowiązani do udzielania dokładniejszych i bardziej zrozumiałych informacji na temat zużycia wody, struktury kosztów oraz ceny za litr. Ma to umożliwić porównanie np. z cenami wody butelkowanej. Nowe przepisy mają też przyczynić się do ochrony środowiska, zmniejszając wykorzystanie plastiku i ograniczając emisję gazów cieplarnianych.

Woda prawem socjalnym

Gwarancja dostępu do bezpiecznej wody do picia jest jedną z zasad europejskiego filaru praw socjalnych, przyjętego podczas szczytu w Göteborgu jesienią zeszłego roku, podkreślał Franz Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Jyrki Katainen, komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, dodał, że nowe rozwiązania zmierzają w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, zachęcając kraje członkowskie do efektywnego wykorzystania wody pitnej. Cho...