Zagospodarowanie placów miejskich to jedno z trudniejszych wyzwań urbanistycznych, zarówno dla władz, jak i architektów krajobrazu. Place powinny oddawać charakter danego miejsca, podkreślać jego oryginalność i piękno. Są centralnymi elementami miast.

To tam zwykle odbywają się wszelkiego rodzaju publiczne wydarzenia, takie jak koncerty czy demonstracje. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiadały na potrzeby swoich mieszkańców, były funkcjonalne i estetyczne.

Pierwsze zasady tworzenia placów opisał Witruwiusz w 33 r. n.e. Od antyku po czasy współczesne stosuje się reguły dotyczące proporcji i moduły w kształtowaniu przestrzeni placów. Architekci starają się, aby wszystkie części tworzyły kompozycję zgodną z antyczną symetrią i harmonią1. Jak mówi Urszula Ćwiek, właścicielka biura projektowego LandAR Architektura Krajobrazu: ? Rozpoczynając pracę nad projektem placu miejskiego, należy wziąć pod uwagę najróżniejsze aspekty, poczynając od charakterystyki terenu, m.in. jego wielkości, ukształtowania, warunków glebowych, rodzaju występującej roślinności, otoczenia, poprzez potrzeby i oczekiwania mieszkańców, a na indywidualnych cechach (związanych z jego historią, rodzajem zabudowań itp.) wyróżniających kończąc. Place miejskie różnią się pod względem wielkości, kształtu, rodzaju zabudowy, a także funkcji, jakie pełnią  ? mogą być wielofunkcyjne i jednofunkcyjne. Najobszerniejszą klasyfikację z punkt...