Polski biometan w teorii
W zapisach Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu słowo „biometan” zostało użyte 28 razy, co może sugerować, że problematyka tego biopaliwa jest dobrze rozpoznana i traktowana jako istotny składnik miksu energetycznego. Tymczasem przed rokiem 2022 w Polsce nie było ani jednej biometanowni, a w 2024 r. na listę KOWR wpisano jedynie 14 nowych instalacji w zakresie biogazu rolniczego, ale żadna z nich nie będzie produkować biometanu.
Historię biometanu w Polsce można by zilustrować jednym rysunkiem (rys. 1), który powstał na podstawie danych zebranych przez European Biogas Association w ramach „EBA Statistical Report 2024”. Jeżeli dodamy, że przed rokiem 2022 nie było w Polsce ani jednej instalacji produkującej biometan, to na tym wypadałoby zakończyć niniejszy tekst.
Bardzo złośliwie powinno się w tym miejscu stwierdzić, że Polska jest liderem w Europie w ochronie mieszkańców przed biometanem, bo nie dopuściła do powstania ani jednej tego typu instalacji w naszym kraju. Spróbujmy przeanalizować przyczyny tego stanu rzeczy i zaproponujmy kurację dla tej niechlubnej europejskiej palmy pierwszeństwa.
Naszą analizę należy rozpocząć od stwierdzenia faktu, że biometan to odnawialne źródło energii, które jest istotnym elementem zielonej transformacji energetycznej. Produkcja bi...