Rozliczanie poziomów recyklingu w samorządach
Taki obowiązek spoczywa na gminach oraz operatorach, którzy odbierają odpady komunalne. To właśnie na nich ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada obowiązek osiągnięcia określonych mierników jakościowo-środowiskowych. I choć jest to stały element funkcjonowania systemów gospodarki odpadami komunalnymi, to wciąż wywołuje wiele wątpliwości.
Według danych GUS-u, w latach 2020-2022 polskie gminy poddawały recyklingowi około 27% wszystkich odpadów komunalnych. Znajdziemy wśród nich jednak takie, które radziły sobie w tym względzie o wiele lepiej. Ale niektóre przykłady pokazują też, że na wyniki gmin spory wpływ może mieć na przykład… sposób ich obliczania.
Kogo dotyczy obowiązek?
Przypomnijmy, że w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) znajdziemy mierniki jakościowo-środowiskowe. Dowiadujemy się z niej, jakie poziomy przygotowania do użycia i recyklingu odpadów powinny osiągnąć gminy. W 2023 r. był to poziom 35% wagowo, w 2024 r. 45% wagowo, a w 2025 r. 55% wagowo.
Oprócz tego gminy muszą ograniczać masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Zgodnie z zapisami ustawy, w latach 2025-2029 nie mogą przekroczyć poziomu składowania w wysokości 30% wagowo r...