Dyskusja dotycząca włączenia instalacji spalania odpadów z odzyskiem energii do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) nabrała tempa w ostatnich latach i zbliżamy się do momentu, w którym ta kwestia zostanie rozstrzygnięta. Przyjrzyjmy się bliżej początkom i rozwojowi tej debaty.

Dyrektywa EU ETS została opracowana w celu ustanowienia systemu limitów i handlu, mającego na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, ze szczególnym ukierunkowaniem na dużych emitentów, takich jak sektor energetyczny i przemysłowy. System nakłada limit na całkowitą emisję gazów cieplarnianych, który jest stopniowo obniżany każdego roku. W ramach określonego limitu firmy mogą kupować i sprzedawać uprawnienia do emisji w zależności od swoich potrzeb. Mechanizm ten zachęca do redukcji emisji za pomocą narzędzi rynkowych, jednocześnie promując wdrażanie czystszych technologii. 

Spalarnie odpadów zaczęły poza EU ETS

Początkowo instalacje spalania odpadów z odzyskiem energii były wyłączone z systemu ETS (zgodnie z załącznikiem I do dyrektywy). Dyrektywa koncentrowała się na regulacji spalania paliw w instalacjach przekraczających określoną moc cieplną. Jednocześnie wyraźnie wykluczyła spalanie odpadów komunalnych i niebezpiecznych. 

Interpretacja Komisji Europejskiej dot...