W ramach inwestycji dochodzi często do uszkadzania bądź wręcz niszczenia systemów korzeniowych okolicznych drzew, ich pni czy koron. Niejednokrotnie w opinii inwestorów i wykonawców ich prace nie mają wpływu na stan drzew ani na późniejsze bezpieczeństwo w ich otoczeniu.

Uszkodzenia i zniszczenia pni drzew często następują przy okazji prowadzenia wykopów bądź ruchu pojazdów i maszyn o dużym tonażu.

Pnie drzew

Nieprawidłowe wytyczenie dróg technologicznych (np. w obrębie rzutu koron drzew) bądź w ogóle nie wskazanie szlaków komunikacyjnych na budowie lub też nieprzestrzeganie nakazów związanych z poruszaniem się po terenie budowy są przyczynami częstego uszkadzania pobocznicy pni drzew (otarć, obić) albo dolnych konarów korony drzewa (włącznie z ich obłamywaniem). Niestety, jest to efektem nie tylko złego projektowania, ale i wydawanych przez organy decyzji (budowlanej czy środowiskowej), w których albo nie wskazuje się uwarunkowań wobec ochrony drzew, albo robi się to w sposób niewłaściwy bądź niewystarczający (jak np. w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z 2012 r., w której ustalono środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia, wskazując, że: [?] drzewa planowane do pozostawienia zabezpieczyć przed uszkodzeniem osłoną z desek wokół pnia [?] zamiast desek dopuszcza się zastosowanie [?] folii pęcherzykowych [?]. Widać tu wyraźny brak wiedzy, który skutkuje błędnymi założeniami i reali...