Trawy w otoczeniu człowieka są obecne od wieków, jednak na rabatach bylinowych zaistniały dopiero 100 lat temu. Związane to było z pojawieniem się na zachodzie Europy mody na ogrody naturalistyczne, a wraz z nią na trawy w ogrodach.

Popularność ta sprawiła, że coraz częściej w miastach trawy stają się rozpoznawalnym elementem zieleni publicznej. Nie tylko dopełniają kompozycje w pojemnikach, ale również tworzą główne założenia na pasach przyulicznych, w parkach i na skwerach. Trawy rosnące na większych powierzchniach mogą stanowić doskonałe tło dla innych roślin. Wykorzystuje się je w zestawieniach z gatunkami rabatowymi lub jako nasadzenia jednogatunkowe. Niskie trawy sprawdzają się jako rośliny okrywowe, z których można tworzyć wielobarwne kobierce. Ze względu na różne wymagania siedliskowe można wykorzystać je zarówno do obsadzenia suchych ogrodów skalnych, jak i wilgotnych gleb nad brzegiem stawu.

Kompaktowe rośliny

Do grupy roślin trawiastych zalicza się typowe trawy, należące do rodziny wiechlinowatych (Poaceae), ponad 9 tys. gatunków, część z nich z licznymi odmianami, turzycowate (Cyperaceae), sitowate (Juncaceae) oraz bambusy. Cechą rozpoznawczą traw właściwych są okrągłe źdźbła, puste w środku i podzielone węzłami. Wiatropylne kwiaty, zebrane w tzw. kłoski, najczęściej występują w szczytowych, wiechowatych kwiatostanach lub w wąskich kłosach.

Dynamika rozwoju t...