czyli słów kilka o przeprowadzonej analizie
funkcjonującego systemu odzysku i recyklingu

Na zlecenie Ministerstwa Środowiska opracowano dokument pt. „Analiza funkcjonowania systemu opłat produktowych i depozytowych w warunkach polskich wraz z propozycjami jego modyfikacji, w tym w zakresie weryfikacji poziomów odzysku i recyklingu oraz stawek opłat produktowych”. Zawiera on zalety a przede wszystkim wady i co ważniejsze propozycje zmian obecnie obowiązującego systemu odzysku i recyklingu podmiotów uczestniczących w tymże systemie.

Dokument wykonał zespół pracowników Katedry Polityki Przemysłowej i Ekologicznej Akademii Ekonomicznej w Krakowie przy pomocy Instytutu Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza Politechniki Krakowskiej. Celem przeprowadzonej analizy było stworzenie podstaw modyfikacji systemu opłaty produktowej i depozytowej oraz związanego z tym systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Ankiety dotyczące analizowanego problemu otrzymały podmioty biorące udział w systemie, czyli przedsiębiorcy, organizacje odzysku, „osoby trzecie”, urzędy marszałkowskie, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ) oraz inspekcje handlowe (w sumie wysłano 170 ankiet).

Zasady dokumentacji obowiązku odzysku...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?