Inwestycje dotyczące modernizacji oczyszczalni ścieków przyczyniają się do rozwoju na płaszczyźnie ekonomicznej i społecznej oraz poprawy stanu środowiska w naszym kraju. Beneficjenci realizujący owe projekty w ramach funduszu ISPA jako pierwsi przecierali nieznane im szlaki skomplikowanych procedur oraz przepisów unijnych.
Marek Malinowski, dyrektor Wydziału Obsługi Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, wskazuje zakres problemów, z którymi borykano się w trakcie realizacji olsztyńskiej inwestycji.
Olsztyn posiada mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków, która funkcjonuje od 1984 r. na bazie osadu czynnego oraz przeróbki osadów ściekowych z tradycyjnym odwadnianiem na poletkach osadowych. Tę metodę stosowano do czasu pojawienia się nowych uregulowań prawnych w zakresie ścieków oczyszczonych. Marek Malinowski podkreśla, że realizacja projektu pn. „Modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków ‘Łyna’ w Olsztynie” była konieczna ze względu na fakt niespełnienia przez ów obiekt norm jakości ścieków odprowadzanych do rzeki Łyny, szczególnie w zakresie substancji biogennych, takich jak azot czy fosfor. Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie fazy.
Krytyczny moment
Zdecydowanie najtrudniejszym ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?