Przestrzenie międzygatunkowe w mieście
Człowiek stworzył miasta. To truizm. Jednak co będzie, jeśli to zdanie rozwiniemy: człowiek stworzył miasta... i osiedlił w nich zwierzęta? Ta myśl nadal przypomina bardziej trawestację biblijnego cytatu niż twórczą wypowiedź dotyczącą wyglądu współczesnych przestrzeni miejskich. Lecz jeśli dodamy, że: człowiek stworzył miasta, a zwierzęta obecnie te miasta przekształcają, to przedstawimy nową koncepcję współczesnej urbanistyki, i to nie tylko zhumanizowanej, lecz również ?zezwierzęconej? w najlepszym możliwym tego słowa znaczeniu.
Na pograniczu filozofii, psychologii, biologii i nauk społecznych ukształtował się w latach 70. XX w. ruch, zwany ruchem wyzwolenia zwierząt. Jego twórcy ? głównie Peter Singer oraz Tom Regan ? skonkretyzowali teoretyczne podwaliny dla ideologii, która w kolejnych dziesięcioleciach miała wywrzeć piętno na sposobie myślenia ludzi i ich podejściu do kształtowania otoczenia, w którym żyją.
Blisko trzydzieści lat później narodziła się nowa dziedzina wiedzy, jaką są studia nad relacją zwierzę ? człowiek w kontekście społeczno-środowiskowym, w którym przebywają oraz struktur urbanistyczno-architektonicznych, będących miejscem tego typu relacji. Zajmuje się ona również analizą społecznych i kulturowych przyczyn, a także następstw powstania tego typu relacji w obrębie współczesnych siedzib ludzkich. Studia te znane są na świecie pod nazwą human-animal studies (studia nad relacjami ludzko ? zwierzęcymi). J...