?Leksykon zieleni Wrocławia?, praca zbiorowa

Wydawnictwo Via Nova

Jak zapewnia w słowie wstępnym prezydent Wrocławia ? Rafał Dutkiewicz ? lektura ?Leksykonu zieleni Wrocławia? to fascynujący spacer przez historię miasta widzianą oczami mieszkańców spędzających czas wolny w kawiarnianych ogródkach, na rowerowej przejażdżce czy na spacerze nadodrzańskimi bulwarami. Poza opisami miejskich lasów, parków i ogrodów, w publikacji można znaleźć pasjonujące biografie wrocławskich ogrodników i architektów krajobrazu. Co ciekawe, pod lupę autorzy wzięli skład gatunkowy wrocławskiej fauny i flory. To kompleksowe ujęcie tematu było możliwe dzięki szczegółowym opracowaniom autorów reprezentujących różne dziedziny nauki. Koncepcją publikacji było bowiem ukazanie różnorodności ?obiektów? zieleni miasta w ujęciu zarówno historycznym oraz artystycznym, jak i przyrodniczym (głównie botanicznym). Głos zabrało ponad stu autorów. Oprócz historyków, historyków sztuki, kulturoznawców, botaników, zoologów i rolników byli to filolodzy, historycy literatury, muzykolodzy, a także przedstawiciele środowisk twórczych ? architekci i architekci krajobrazu.

?Atlas pędów zimowych?, dr inż. Jacek Adamczyk

MULTICO Oficyna Wydawnicza

Dzięki tej publikacji dużo łatwiej przebiegnie proces rozpoznawania drzew i krzewów pozostających zimą w stanie bezlistnym. W książce przedstawiono pędy 202 gatunków roślin drzewiastych, w tym 105 rodzimych oraz 97 zadomowionych, często spotykanych w parkach, ogrodach, lasach i zadrzewieniach. W publikacji duży nacisk położono na możliwie wierne zilustrowanie charakterystycznych pędów.

Atlas obejmuje trzy działy. Pierwszy wprowadza czytelnika w podstawowe zagadnienia związane z budową morfologiczną pędów roślin drzewiastych. Drugi zawiera klucz do oznaczania gatunków roślin drzewiastych z podziałem na dwie części: pierwsza służy do określenia grupy gatunków, których pędy posiadają cechy wspólne, natomiast druga część umożliwia identyfikację gatunku przez porównanie oznaczonego pędu ze zdjęciami pędów gatunków w danej grupie i wybranie najbardziej podobnego. W ostatnim, trzecim dziale publikacji można znaleźć szczegółowe zdjęcia pędów wybranych gatunków, które wraz z opisem cech charakterystycznych ułatwiają oznaczenie gatunków i zapoznanie się z budową morfologiczną ich pędów.

Książka polecana leśnikom, ogrodnikom, osobom odpowiedzialnym za ochronę przyrody, a także studentom, nauczycielom, uczniom i wszystkim miłośnikom botaniki.