Surfing w centrum miasta

Australijskie biuro projektowe McDonald Jones Architects, w ramach konkursu na propozycję zagospodarowania przestrzeni po zamkniętym stadionie piłkarskim w Subiaco (Australia), zaproponowało niespotykaną dotychczas na świecie inwestycję. ?Subi Surf Park? to wielofunkcyjny kompleks, mający łączyć w sobie rekreacyjną przestrzeń publiczną, park, centrum rozrywki, punkty handlowe oraz apartamenty mieszkalne, jednak najważniejszym elementem tej układanki ma być największy na świecie basen, służący wielbicielom surfingu. Projekt zakłada, że gruz po wyburzonym stadionie zostanie wykorzystany do uformowania owalu wypełnionego wodą, którego ściany pełniłby funkcje użytkowe, zaś przestrzeń pod zbiornikiem służyłaby jako parking. Cały kompleks byłby otoczony zielenią i ścieżkami spacerowymi. Znalazłaby się tam również otwarta siłownia i miejsca do biwakowania. ?Subi Surf Park? miałby się stać nowym centrum rekreacyjno-rozrywkowym miasta, a także atrakcją dla turystów zarówno z innych rejonów Australii, jak i z całego świata. Basen dla surferów (surfing to drugi najbardziej popularny sport w Australii) ma zapewniać realistyczne doznania dzięki sztucznym falom o niespotykanej dotychczas w tego typu obiektach wysokości. Co ciekawe, gdy basen raz zostanie napełniony wodą, jej ilość potrzebna do uzupełniania strat będzie taka sama jak dotychczas, gdy woda była zużywana do podlewania murawy stadionu piłkarskiego. Jeśli idea studia zyska przychylność władz miejskich i społeczności miasta, obiekt powstanie do 2020 r.

(www.subisurfpark.com)

Pikowany pawilon

W znajdującym się we francuskim mieście Argeles-sur-Mer chrześcijańskim liceum Bourquin powstał niezwykły pawilon, służący zarówno uczniom szkoły, jak i turystom. Instalacja nazwana ?Pleated Inflation? łączy w sobie lekkość i śmiałość struktury przestrzennej z nietypową, przykuwającą uwagę formą. Pawilon zbudowany jest z ok. 1000 zachodzących na siebie aluminiowych gontów, tworzących zewnętrzną powłokę tej niezwykłej konstrukcji. Nietypowa instalacja zachwyca subtelną grą cieni, wynikającą z niespotykanych, ozdobnych form geometrycznych, tworzących dach nad głową odwiedzających ją osób. Pawilon, który ma służyć jako miniamfiteatr dla uczniów szkoły, wzbudza zainteresowanie także nietypowymi jaskrawymi kolorami, stanowiąc niewątpliwą ozdobę w monotonnym, miejskim krajobrazie. Za projekt pawilonu i jego realizację odpowiada biuro projektowe THEVERYMANY.

(http://theverymany.com)

Zielony terminal

Prawdziwej ?zielonej perły? wśród terminali lotniskowych może się doczekać Tajwan, jeśli dojdzie do budowy terminalu trzeciego Międzynarodowego Lotniska w Taoyuan, zaprojektowanego przez UNStudio z Amsterdamu. Koncepcja holenderskich architektów kwestionuje dotychczasowe utylitarne podejście do projektowania portów lotniczych i proponuje nowy standard, zgodny z założeniami idei zrównoważonego rozwoju. Kluczową rolę mają odgrywać rozwiązania ?bioarchitektonicze?, z powodzeniem wdrażane przez partnerów UNStudio ? tajwańską firmę Bio Architecture Formosana i April Yang Design Studio z Ohio. Korzystając z prywatnych doświadczeń, zespół architektów odrzucił sztywną koncepcję terminalu jako schematycznej, stricte użytkowej i monotonnej przestrzeni. Tym, co ma łamać ogólnie przyjęte zasady, jest wprowadzona w obręb budynku i wokół niego roślinność, tworząca własny ekosystem. Dzięki roślinom budynek będzie miał mikroklimat sprzyjający komfortowi podróżnych. Wiele uwagi poświęcono też odpowiedniemu nasłonecznieniu, temperaturze, wilgotności i przepływowi powietrza. Inne ciekawe rozwiązania to przede wszystkim optymalizacja przestrzeni ? zwłaszcza zmniejszenie odległości, jakie muszą pokonywać pasażerowie, i czytelniejsze rozplanowanie budynku, co ma poprawić orientację, wygodę i zapewnić komfort psychiczny. Sama konstrukcja powstanie z prefabrykatów, co znacznie skróci czas budowy terminala.

(designboom.com, www.unstudio.com)

Przyjazna stacja metra

Pracownia Atelier d?Architecture King Kong z Bordeaux ujawniła plany budowy stacji metra w Vitry-sur-Seine we Francji, będącej częścią paryskiej linii metra rozbudowywanej w ramach projektu Grand Paris Express. Cały ambitny projekt zakłada modernizację i rozbudowę układu komunikacji zbiorowej miasta oraz utworzenie obwodnicy łączącej departamenty tzw. małej korony. Nowa stacja metra ma urzeczywistnić innowacyjne założenia projektu Grand Paris Express, a jednocześnie zaspokajać potrzeby mieszkańców całego regionu île-de-France. Stacja w Vitry-sur-Seine wedle założeń architektów ma być łagodnie wkomponowana w przylegający do niej park i tworzyć z nim spójną całość. Betonowa konstrukcja budynku będzie przykryta zielenią, w dachu znajdą się liczne otwory, przez które do wnętrza przeniknie światło słoneczne, umożliwiające wegetację drzew zasadzonych w obszernych pojemnikach wewnątrz stacji. Perforacje te pozwolą też na obserwację wnętrza stacji przez osoby z zewnątrz, a wysiadający podróżni od razu będą kuszeni widokiem miejskiej zieleni. W ten sposób uda się osiągnąć efekt naturalnego przejścia między nowoczesnym budynkiem a okalającym go parkiem Parc du Coteau, co w założeniu twórców ma potwierdzić przynależność nowej stacji do istniejącej tkanki miejskiej.

(designboom.com, kingkong.fr)

Tam, gdzie płynie rzeka

W Wuchan trwa obecnie 10. edycja wystawy Garden Expo 2015. Dla swojego pawilonu gospodarze imprezy wybrali propozycję Penda Architecture and Design, która została nazwana ?Where river runs?. Projekt ma podkreślać znaczenie czystej wody w życiu człowieka, odwołuje się do kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa Wuchan, natomiast koncepcja ?miejsca, gdzie płynie rzeka? podkreśla dialog między człowiekiem a środowiskiem naturalnym. W historycznym ujęciu to bogactwo flory i fauny nierozerwalnie związanej z rzecznym ekosystemem pozwoliło mieszkańcom miasta określić swą tożsamość i zyskać dobrobyt. Ten sztucznie zaprojektowany krajobraz charakteryzuje się falistą formą, przypominającą łagodnie meandrującą rzekę. Składa się ze ścieżki wijącej się pośród pieczołowicie ukształtowanych wzniesień i dolin. Spacerując pośród licznych okazów lokalnej fauny, goście pawilonu poznają charakter ukazanego w mikroskali okolicznego krajobrazu, kolory, zapachy i fakturę środowiska naturalnego otaczającego miasto. Ścieżka prowadzi do centralnego placu, gdzie można odpocząć.

(www.home-of-penda.com)

Opracował Bartosz Zujewski