Olsztyn jest miastem o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Jego atrakcyjne położenie, wzdłuż doliny rzeki Łyny, pośród kilkunastu jezior, morenowych pagórków oraz w otoczeniu lasów nie pozostawia nikogo obojętnym na te uroki.

Są one zauważalne zarówno dla turystów przybywających do Olsztyna, jak i dla mieszkańców. Walory naturalne miasta nie zostały jednak w pełni wykorzystane i docenione. Pora to zmienić.

Szczególnie w Śródmieściu odczuwa się potrzebę kompleksowego podejścia do kształtowania i powiązania przestrzeni, zwłaszcza że teren ten nie jest w przeważającej części objęty miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Również mieszkańcy zgłaszali wielokrotnie swoje uwagi dotyczące Śródmieścia. Główne tematy, które były sygnalizowane to: konieczność stworzenia atrakcyjnych przestrzeni, przeciwdziałanie zmniejszaniu się terenów zielni i dużej liczbie wycinanych starych drzew, przy jednoczesnych trudnościach z  nowymi nasadzeniami, poprawie dostępności tej części miasta dla rowerzystów a także respektowaniu potrzeb pieszych oraz ograniczenie dominacji ruchu samochodowego i agresywnego zawłaszczania przestrzeni przez parkujące pojazdy.

Dlatego w Olsztynie zrodził się pomysł opracowania programu, którego celem będzie stworzenie w przyszłości takiego Śródmieścia, które dzięki swej atrakcyjności zatrzyma obecnych mieszkańców, przyciągnie nowych i zachęci turystów do odwiedzin, co przełoży się na rozwój gospodar...