W wielu polskich miastach mieszkańcy już mogą korzystać z obiektów, które udało się zrealizować w ramach poprzednich edycji budżetów partycypacyjnych. Które z nich dotyczyły kształtowania przestrzeni miejskiej?

 

Bielsko-Biała

W ostatniej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy najczęściej wskazywali na potrzebę modernizacji chodników i doposażenia terenów zieleni w elementy małej architektury. Praktycznie na wszystkie projekty tego typu znalazły się środki w kasie miasta.

Remont placu zabaw na os. Wapienica na ul. Biwakowej ? projekt osiedlowy ? remont ogrodzenia, wymiana ławek, uporządkowanie terenu, doposażenie placu zabaw w urządzenia dla dzieci wczesnoszkolnych (dodatkowe huśtawki i inne atrakcje dla najmłodszych).

Koszt zadania: 75 tys. zł

 

Stworzenie infrastruktury sportowej w postaci siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw dla dzieci na Wzgórzu Trzy Lipki ? projekt osiedlowy ? ze względu na niezwykły walor edukacyjny tego miejsca, mieszkańcy wnioskowali o umieszczenie tablic z panoramami Bielska, Beskidów oraz Tatr Zachodnich. W okolicy Wzgórza znajdują się schrony z czasów II wojny światowej ? założeniem było, aby informacja na ten temat pojawiła się przy punkcie widokowym.

Koszt zadania: 74 tys. zł

 

Słoneczna Dolina ? zagospodarowanie doliny potoku Sikornik ? projekt ogólnomiejski ? stworzenie alei spacerowo-rekreacyjnej wraz z dodatkową infrastrukturą parkową. Ingerencja we wcześniejszy stan zieleni miała na celu wyłącznie porządkowanie i zróżnicowanie drzewostanu przez usunięcie chorych i nasadzenie nowych szlachetnych gatunków drzew. Przestrzeń kreują urokliwa ścieżka, ławki, kanapy parkowe, a także platforma (szachownica), która umożliwi organizowanie rozgrywek szachów plenerowych, gier parkowych czy gimnastyki zbiorowej. Uzupełnieniem całości jest wysokie, trwałe i estetyczne oświetlenie.

Koszt zadania:144 500 zł

Liczba głosów: 984

 

Gdańsk

? W Gdańsku dzięki budżetowi obywatelskiego możemy cieszyć się dwoma przedsięwzięciami dotyczącymi kształtowania przestrzeni miejskiej, które od pierwszej edycji w 2013 r. zwyciężały w głosowaniach. Są to projekty pt. ?Nowy Pachołek? i ?Pusty Staw ? park ? sport, rekreacja, wypoczynek...? ? informuje Sylwia Betlej, inspektor w Wydziale Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Nowy Pachołek ? projekt rewaloryzacji fragmentu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku Oliwie, zwany Pachołkiem, zwyciężył w dwóch pierwszych edycjach budżetu obywatelskiego. Realizacja prac rozpoczęła się w 2014 r., a w tej chwili kończy się II etap. W ramach I etapu odnowiono schody prowadzące do wieży widokowej. Natomiast w 2015 r. projekt zakładał rewitalizację Wzgórza Kościuszki wraz z pomnikiem Bitwy pod Oliwą, modernizację toru saneczkowego (w tym przystosowanie go do narciarstwa biegowego), stworzenie nowego terenu rekreacyjnego wokół Stawu Młyńskiego oraz budowę leśnej ścieżki zdrowia.

Koszt zadania: ok. 980 000 zł

Liczba głosów: 1780 (I edycja), 3247 (II edycja)

 2 x UM Gdańsk

 

Pusty Staw ? park ? sport, rekreacja, wypoczynek? ? wokół Pustego Stawu, znajdującego się w dzielnicy Stogi, udało się stworzyć ogólnodostępny teren wypoczynkowo-rekreacyjny z trasami spacerowymi. W 2014 roku wykonano dokumentację projektową oraz częściowo zagospodarowano teren. W ramach kolejnego budżetu obywatelskiego kontynuowano prace wzdłuż tras spacerowych i zamontowano oświetlenie. Również w trzeciej edycji projekt zwyciężył w głosowaniu i zaplanowano kolejne inwestycje: doposażenie siłowni zewnętrznych i urządzeń zabawowych dla dzieci, urządzenie miejsc piknikowych ze stolikami przystosowanymi do gier planszowych (szachy, warcaby, chińczyk) oraz budowę ścieżki zdrowia.

Koszt zadania: ok. 1 mln zł

Liczba głosów: 1638 (I edycja), 1630 (II edycja), 3180 (III edycja)

2 x UM Gdańsk

Grudziądz

Postawieniem na rynku ławeczki z rzeźbą ukazującą Mikołaja Kopernika zakończono I edycję budżetu obywatelskiego (2014 r.). Odlew wykonał Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia. Wartość przedsięwzięcia to 110 tys. zł.

? Zaplanowane w ramach I edycji budżetu obywatelskiego 2 000 000 zł zostały podzielone pomiędzy dziewięć okręgów. Złożono w sumie 113 wniosków, a 87 pozytywnie zweryfikowano i dopuszczono do głosowania. Dzięki aktywności wnioskodawców i mieszkańców, w głosowaniu, które odbyło się latem 2014 r., wyłoniono 22 zwycięskie projekty o łącznej wartości 1 588 373 zł. W kolejnych miesiącach na terenie Grudziądza powstawały m.in. nowe place zabaw, boiska, siłownia plenerowa, remontowano drogi i montowano kamery monitoringu miejskiego. Ostateczna wartość zrealizowanych zadań wyniosła 1 734 009 zł ? zaznacza Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

 UM Grudziądz

Kielce

? ...