Każdy z nich zadeklarował, i co najważniejsze ? zrealizował, różnego rodzaju działania na rzecz ochrony pszczół, w tym zakładanie miejsc przyjaznych pszczołom, stosowanie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin na terenach zieleni należących do samorządów, a także prowadzenie przedsięwzięć edukacyjnych dla lokalnej społeczności.

Działalność gmin

Podejmowane inicjatywy sprzyjają pożytecznym owadom, a w konsekwencji także człowiekowi. ? Ważne, że samorządy, które przystąpiły do tej akcji, zajmowały się różnymi działaniami, np. tworzyły łąki kwietne, odbyły się też pikniki czy wykłady, akcje informacyjne albo tworzono ścieżki edukacyjne ? opowiada Przemysław Kudła z Polskiego Związku Pszczelarskiego. ? Formy tych działań były bardzo zróżnicowane w zależności od potrzeb, możliwości samorządu, ale każde z nich cenne, gdyż pomagały pszczołom.
W ramach akcji stworzono łącznie 7715 miejsc przyjaznych pszczołom, założonych przez gminy sygnatariuszki akcji, zorganizowano również 78 konkursów dla mieszkańców na najpiękniejszy ogród lub balkon z roślinami nektaro- i pyłkodajnymi, odbyło się 68 warsztatów na temat budowy domków dla owadów zapylających oraz 141 wydarzeń edukacyjno-­rekreacyjnych ? (pikniki, festyny dla mieszkańców z przyrodnikiem, pszczelarzem na temat ochrony przyrody i pszczół). W puli przedsięwzięć znalazło się także 158 zajęć edukacyjnych dla dzieci o ochronie owadów zapylających, ale też 77 konferencji dla ro...