Projekt CEERES – „Włączanie odnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła z OZE-E do systemów energetycznych nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej” realizowany jest ze środków 6. Programu Ramowego UE.

Koordynatorem projektu jest firma Ecofys Polska. W ramach jego realizacji w Ministerstwie Gospodarki w marcu odbyło się seminarium pt. „Odnawialne źródła energii w programach naukowo-badawczych i rozwojowych w Polsce”. Wzięło w nim udział ok. 50 ekspertów reprezentujących instytucje naukowe, stowarzyszenia producentów, a także rynek energii. Przedstawiono na nim ogólną charakterystykę poszczególnych elementów rynku energii odnawialnych, a także kwestie, które uczestnicy uznali za najbardziej istotne dla prawidłowego rozwoju OZE w Polsce, zwłaszcza te związane z produkcją energii elektrycznej.

Obszary naukowo-badawcze i rozwojowe
W każdym obszarze OZE istnieje szereg zagadnień wymagających analizy badawczej. Nie powinno się jednak wartościować poszczególnych obszarów. Przyszłe działania powinny m.in. skupiać się na szukaniu powiązań pomiędzy poszczególnymi dziedzinami, a nie traktowaniu ich osobno.
Polscy eksperci uznali za najważniejsze dwa obszary badań nad energią odnawialną. Pierwszy to badania systemowe obejmujące wszystkie istotne aspekty rozwoju OZE (potencjał, technologia, wpływ na środowisko, koszty – ekonomia, implikacje społeczne i ...