Recykling na dobrym poziomie
Rok 2016 można uznać za przełomowy. Z pewnością zapisze się on na kartach historii, szczególnie tej dotyczącej gospodarki opartej na recyklingu.
Od końca 2015 r. w Unii Europejskiej trwają intensywne prace nad zmianą podejścia i priorytetów rozwojowych, a mianowicie odejścia od gospodarki linearnej, w której surowce podlegają wydobyciu, najczęściej są jednokrotnie wykorzystane, a następnie wyrzucane, na korzyść gospodarki w obiegu zamkniętym, której przyświeca idea ?zero odpadów w UE?.
Wyśrubowane poziomy
Pomimo że przemysł recyklingowy od wielu lat rozwija się dynamicznie, to w obliczu globalnych zmian rynkowych, rosnącej konsumpcji dóbr, taniej produkcji w krajach azjatyckich i znacznego spadku cen surowców pierwotnych względem droższych surowców wtórnych, których wykorzystanie staje się mniej uzasadnione ekonomicznie, UE postanowiła zmierzyć się z narastającym problemem zaśmiecania Europy i wyznaczyć sobie ambitne cele dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Przebudowie ulegnie kilka najważniejszych dyrektyw odpadowych, które zakładają osiąganie wyśrubowanych poziomów odzysku i recyklingu dla surowcowych odpadów komunalnych oraz składowanie tylko 10% odpadów.
Pakiet legislacyjny w obszarze gospodarki recyrkulacyjnej musi zatem wspierać branże recyklingową przez: zapewnienie uczciwej konkurencji i równych reguł dla sektora publicznego i prywatnego, zmniejszenie obciążeń administracyjnych, klarowne d...