RODeo ogrodowe trwa
Prawie 40 tysięcy hektarów w dobrej lokalizacji zawsze będzie wzbudzało zainteresowanie gospodarcze. Tym bardziej że wspomniany obszar to prawie wyłącznie zieleń bez wysokich budynków i skomplikowanej przeszłości urbanistycznej. W sprawie tych hektarów gorąco jest już od kilku lat.
Przyszłość Rodzinnych Ogrodów Działkowych – bo o nich mowa – jest tak niepewna, jak niepewne są skutki zmian klimatu. Nikt nie wie, kto wygra. Właściciele, instytucje państwowe czy może skorzystają deweloperzy? Wiadomo, że będzie bolało, ale nie wiemy, jak bardzo.
Zgodnie z definicją i przeznaczeniem
Rodzinne ogrody działkowe, popularne ROD-y, zgodnie z definicją przedstawioną w Ustawie z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (DzU z 2021 r. poz. 1073), są wydzielonymi obszarami lub obszarami przeznaczonymi na cele rodzinnych ogrodów działkowych, składającymi się z działek i terenów ogólnych, służącymi do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażonymi w infrastrukturę ogrodową. Wspomniane pojęcie stosowane w statystyce publicznej zawiera w sobie różnego rodzaju cele, których realizacja w obecnych czasach stanowi wyzwanie ze względu na dynamikę prawną. Rodzinne ogrody działkowe to przede wszystkim zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych i&...