Ochrona siedlisk jerzyka w miastach
Prawie całe swoje życie spędza w locie, nawet w nim kopulując i śpiąc. Wśród ptaków Polski jest gatunkiem wyjątkowym. Niestety, remonty i termomodernizacje budynków powodują, że jerzyki – bo o nich traktuje ta publikacja – tracą swoje siedliska. Choć to łamanie polskiego prawa, rzadko dochodzi do ukarania sprawców.
Siedliskami jerzyków były pierwotnie wyłącznie miejsca naturalne, a obecnie w Polsce są nimi przede wszystkim miasta: wielopiętrowe budynki mieszkalne i przemysłowe, kościoły i kominy fabryczne1.
Gniazdo jerzyka ma wielkość i kształt zależny od wymiarów szczeliny, w jakiej się znajduje, zazwyczaj przybiera postać płaskiej czarki. Materiał do budowy chwytany jest w powietrzu, stanowią go drobne i suche trawy, słomki, mech i perz. Średnica zewnętrzna to około 12,5 cm2.
Zmiany liczebności
Według danych Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, jerzyk wykazywał wzrost liczebności do 2013 r., po czym spadek w kolejnych latach3. Jest to jednak gatunek bardzo trudny do ustalenia liczebności, a różne opracowania wskazują spadki jego lokalnych populacji także już wcześniej, związane właśnie z niszczeniem siedlisk w budynkach podczas ich remontów. Takiej sytuacji mogą zapobiec rzetelne ekspertyzy ornitologiczne wykonane przed pracami, właściwe kompensa...