Sojusznik w walce z suszą i zmianami klimatu
Ocieplenie klimatu, powtarzające się i nasilające susze, przeplatane mocno ulewnymi deszczami, stwarzają konieczność poszukiwania sposobów naturalnego kompensowania niekorzystnych zmian. Ważnym narzędziem przy realizacji tego rodzaju działań w przestrzeni miasta są łąki.
Zgodnie z podstawowymi definicjami łąki to półnaturalne siedliska antropogeniczne. Ich funkcjonowanie zależne jest od ingerencji człowieka. W naszym klimacie łąki kwietne należą do najbogatszych gatunkowo zbiorowisk roślin i zwierząt. Do walorów łąk bez wątpienia należy ich odporność na suszę. Systemy korzeniowe dzikich kwiatów sprawiają, że rośliny te są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na deficyty wody. Łąka kwietna nie wymaga więc dodatkowego nawadniania i prezentuje się dobrze nawet w czasie suszy. Natomiast dzięki rozbudowanym i różnorodnym systemom korzeniowym roślin łąki kwietne działają jak naturalne gąbki – w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować znacznie więcej wody niż np. trawniki.
Oczyszczają wodę i powietrze
Łąki kwietne działają ponadto jak filtr glebowy. Wiele gatunków roślin składających się na nie ma zdolności fitoremediacji (zdolności usuwania zanieczyszczeń przez rośliny). Dzięki temu zwiększa się jakość wody odprowadzanej do gleby. Łąki kwietne sprzyjają też oczyszczaniu powietrza, w tym przede wsz...