Drzewa są ponadczasowym dobrem, o które powinniśmy należycie dbać, tak aby móc je przekazać przyszłym pokoleniom. Wraz z postępującymi zmianami klimatu oraz odczuwalnymi ich skutkami drzewa stają się elementem miasta na wagę złota. 

W czasach, kiedy coraz więcej drzew znika z obszarów miejskich, wyjątkowo ważne jest właściwe gospodarowanie nimi, tak aby zarówno we właściwy sposób utrzymywać te istniejące, jak i efektywnie sadzić młode drzewa, które w przyszłości je zastąpią. Prawidłowe gospodarowanie zielenią miast to duża odpowiedzialność spoczywająca na barkach projektantów, urzędników, wykonawców oraz mieszkańców.

Świadomość dotycząca roli drzew wciąż rośnie, co zauważalne jest na każdym kroku. Sąsiedzkie inicjatywy mające na celu dbanie o wspólną zieleń stają się zjawiskiem coraz powszechniejszym. Projekty obywatelskie i zamówienia na sadzenie nowych drzew czy też przygotowywane umowy na pielęgnację drzew istniejących – wiele tych i innych działań służy zachowaniu w jak najlepszym stopniu otaczającej nas zieleni. Minęły czasy, kiedy silne cięcie drzew było dobrym rozwiązaniem i istniało na tego typu działania ogólne przyzwolenie. Aktualnie zabiegi te nie są tolerowane – prace powinny wynikać z rzeczywistej potrzeby, a nie zachowawczej „pielęgnacji”, przez którą stracone zostało tak wiele drzew. To, jak ut...