Drzewa są ponadczasowym dobrem, o które powinniśmy należycie dbać, tak aby móc je przekazać przyszłym pokoleniom. Wraz z postępującymi zmianami klimatu oraz odczuwalnymi ich skutkami drzewa stają się elementem miasta na wagę złota. 

W czasach, kiedy coraz więcej drzew znika z obszarów miejskich, wyjątkowo ważne jest właściwe gospodarowanie nimi, tak aby zarówno we właściwy sposób utrzymywać te istniejące, jak i efektywnie sadzić młode drzewa, które w przyszłości je zastąpią. Prawidłowe gospodarowanie zielenią miast to duża odpowiedzialność spoczywająca na barkach projektantów, urzędników, wykonawców oraz mieszkańców.

Świadomość dotycząca roli drzew wciąż rośnie, co zauważalne jest na każdym kroku. Sąsiedzkie inicjatywy mające na celu dbanie o wspólną zieleń stają się zjawiskiem coraz powszechniejszym. Projekty obywatelskie i zamówienia na sadzenie nowych drzew czy też przygotowywane umowy na pielęgnację drzew istniejących – wiele tych i innych działań służy zachowaniu w jak najlepszym stopniu otaczającej nas zieleni. Minęły czasy, kiedy silne cięcie drzew było dobrym rozwiązaniem i istniało na tego typu działania ogólne przyzwolenie. Aktualnie zabiegi te nie są tolerowane – prace powinny wynikać z rzeczywistej potrzeby, a nie zachowawczej „pielęgnacji”, przez którą stracone zostało tak wiele drzew. To, jak utrzymywane są drzewa w początkowych latach po posadzeniu, wpływa w kolejnych latach na ich wzrost – to zdanie powinno wybrzmiewać przy każdym nowo posadzonym drzewie. Błędnie prowadzone cięcia oraz pielęgnacja mogą skutkować skróceniem życia drzewa lub podniesieniem kosztów jego utrzymania wraz z biegiem lat.

Młode pokolenie

Coraz większa liczba młodych drzew pojawia się przy ulicach polskich miast. Są to nasadzenia zastępcze po tych wyciętych wcześniej (zwykle w stosunku jedno drzewo posadzone za jedno wycięte) lub też sadzone niezależne (zwykle zgodnie z planem obsadzenia danej ulicy). Nowe drzewa z dobrych warunków panujących w szkółkach trafiają do trudnych warunków miejskich, gdzie utrzymać zdołają się tylko te najlepsze. Okres pierwszych lat po posadzeniu jest niesamowicie ważny zarówno dla samego przyjęcia się drzewa w danym miejscu, jak i dla jego wzrostu w przyszłości. Poprawienie warunków przed posadzeniem to jedynie wstęp do trudnego procesu przyjmowania się drzewa. Niesamowicie ważne jest właściwe podlewanie i stała kontrola młodych drzew, co umożliwia ich efektywniejszy wzrost. Inne zabiegi w pierwszych latach pod względem ich znaczenia tak naprawdę odchodzą na drugi plan. Po przyjęciu się drzewa w kolejnych latach można zastanowić się nad formowaniem docelowej korony. Na tym etapie albo dochodzi często do zbyt dużych cięć, niszczenia drzew i ich silnego osłabiania, albo zabiegi te nie są w ogóle wykonywane, przez co są przeprowadzane w późniejszym czasie – często o wiele za późno. Wszelkie zabiegi powinny być jednak dobrze przemyślane i świadome – w końcu to właśnie te młode drzewa będą służyć przyszłym pokoleniom. Właściwe i indywidualne podejście do każdego drzewa może zacząć być problematyczne w momencie, gdy sadzone są ich tysiące. W wielu miastach Polski można dost...