Beata B. Kłopotek

Zgodnie z definicją - zawartą w art. 3 ust. 3 pkt 20 ustawy o odpadach - przez termiczne przekształcanie odpadów rozumie się procesy utleniania odpadów, w tym spalania, zgazowywania, lub rozkładu odpadów, w tym rozkładu pirolitycznego, prowadzone w przeznaczonych do tego instalacjach lub urządzeniach na zasadach określonych w przepisach szczegółowych. Oznacza to, że termiczne przekształcanie odpadów obejmuje zarówno procesy odzysku (głównie odzysku energii), jak i unieszkodliwiania.

Spalarnią odpadów - w rozumieniu ustawy o odpadach - jest instalacja, w której zachodzi termiczne przekształcanie odpadów w celu ich unieszkodliwienia (art. 3 ust. 3 pkt 17). Instalacja do termicznego przekształcania odpadów w celu odzysku ( np. energii) nie jest nazywana w ustawie spalarnią.
Termiczne przekształcanie odpadów może być prowadzone (art. 44) w spalarniach: odpadów niebezpiecznych, odpadów komunalnych oraz odpadów innych niż niebezpieczne i komunalne. Ponadto można je prowadzić w instalacjach innych niż spalarnie odpadów oraz w urządzeniach. Przy czym spalanie odpadów niebezpiecznych jest dopuszczalne w spalarniach odpadów niebezpiecznych (art. 44 ust. 1) oraz w spalarniach odpadów innych niż niebezpieczne i komunalne lub w innych instalacjach, pod warunkiem przestrzegania wymagań przewidzianych dla spalarni odpadów niebezpiecznych (art. 44 ust. 3).
Odpady inne niż niebezpieczne mogą być przekształcane termiczne nie ty...