Kraje Europy Środkowej i Wschodniej chcące wstąpić do Unii Europejskiej pod wpływem opinii publicznej zmuszone są do inwestowania w lepsze przygotowanie wody pitnej i oczyszczanie ścieków. Stały się też magnesem przyciągającym prywatne przedsiębiorstwa chcące wziąć udział w zakrojonym na szeroką skalę programie niewątpliwie potrzebnej poprawy.

Raport opracowany przez międzynarodową firmę konsultingowo-marketingową Frost&Sulivan, potwierdzający taki pogląd, stwierdza: Pomimo ograniczonych budżetów przeznaczanych na środowisko, charakter wschodzących rynków w większości krajów w tym regionie, połączony z ich ogromnymi zapotrzebowaniami na inwestycje zarówno w infrastrukturze wodociągowej, jak i kanalizacyjnej przekształcają ten sektor w coraz to bardziej pociągający, rosnący i konkurencyjny przemysł.
Jak większość rynków urządzeń dla ochrony środowiska, tak i rynek dla wodociągów i kanalizacji jest sterowany ustawodawstwem i popytem. Innymi coraz to bardziej ważnymi czynnikami, które wpływają na ten rynek są: wzrost świadomości ekologicznej, wysiłki rządów do wzmocnienia instrumentów ekologiczno-ekonomicznych, zmiany popytu użytkowników końcowych oraz przesunięcie dynamiki działań pomiędzy konkurentami.
Kraje kandydujące mają dostęp do różnych źródeł gromadzenia środków na inwestycje w ochronie środowiska i ogólne inwestycje w infrastrukturze, począwszy od głównych programów badawczych i ram administracyjnych powołanych do pomocy przy ich w...