Uchwalenie planów adaptacji to ważny krok na drodze do przyspieszenia wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie, bowiem do tej pory w dokumentach strategicznych miast temat ten podejmowany był dość ogólnikowo, choć w wielu z nich jest miejsce do określenia mierzalnych celów i szczegółowych zachęt czy polityk wspierających usługi ekosystemów w mieście. Pozostaje jednak pytanie, jak zapewnić integrację między nowymi planami a innymi licznymi dokumentami o charakterze strategii i polityk branżowych.

Miejscowe plany jako narzędzie

Jakie dokumenty można wykorzystać do wspierania wdrażania błękitno-zielonej infrastruktury? Główne kierunki działania powinny być odzwierciedlone w strategii rozwoju miasta. Na pewno podstawowym narzędziem są natomiast dokumenty planistyczne ? studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie kluczową rolę odgrywa program ochrony środowiska, niektóre miasta mają też politykę rozwoju systemu wodno-kanalizacyjnego (np. Warszawa) lub inne dokumenty odnoszące się specyficznie do tematu gospodarowania wodami opadowymi, np. zarządzenie prezydenta Wrocławia w tej sprawie. Pewną rolę mogą odgrywać również strategie rewitalizacji.

Miejskie plany adaptacji wraz z planami przeciwdziałania powodzi (jeśli takie są uchwalone) odgrywają w tej sytuacji szczególną rolę jako narzędzie efektywnego wdrażania nowych rozwiązań. Warunki...